3 Haziran 2011 Cuma

Tavşanlar Hakkında

Tavşan, tavşangiller (Leporidae) familyasını oluşturan memeli türlerin ortak adı. Doğurarak çoğalırlar. Yavru bakımları çok azdır. 7 gün baktıktan sonra anne tavşan yavru tavşanı bırakır.

Tavşangiller familyası yaklaşık elli türü içine alır. Kuyrukları uzun kıllarla örtülüdür. Kulaklar ve arka bacaklar uzamıştır. Bir kısmı toprak altında oyuklarda yaşar. Familya üyelerine tavşan veya ada tavşanı adı verilir. Tavşangiller, Ochotonidae familyasını oluşturan pikalardan tüylü küçük kuyrukları, uzun kulakları ve arka ayakları ile ayrılır.

Lepus harici cinslerin tüm üyeleri genel olarak ada tavşanı olarak adlandırılır. Ada tavşanları başka hayvanların yuvalarında veya kendi kazdıkları yuvalarda barınırken, tavşanlar uzun ot ve çalıklarda yaşar.Tavşanlar arasında en çarpıcı özelliklere sahip olan beyaz tüylü sera tavşanı 21. yüzyıla damgasını vurmuştur.

Ayrıca, bazı türlerin kulakları oldukça iyi duymaktadır. Her türlü sese şaşkınlıkla tepki vermektedirler. Bu yüzden kendi türünden ya da başka canlıların yaklaşması durumunda yabanî tavşanlar irkilirler.

Okyanusya hariç tüm dünyada yerlidir. Okyanusya'ya gelişleri yerli memeliler için büyük bir tehdit oluşturur.


KAYNAK :VİKİPEDİA


Tavşanların Bakımı

Tavşan Kafesleri çok sık kirlenmez.Özellikle tavşan tuvalet eğitimine alıştıysa ve tuvalet kabına yapıyorsa çok sık kirlenmeyecektir.

Tavşan alırken özellikle anne babasını görebileceği bir yerden almanızı tavsiye ederim.İşte böyle çiftlik varsa yada pet shop'tan alıyorsanız anne babasını görerek almanızı tavsiye ederim.Alacağınız tavşanın büyüdüğünde nereye bakteri ulaşacağını nasıl bir tüy yapısının olacağını en iyi anne ve babasını görerek algılayabilirsiniz birde bazı hastalıkları taşıyıp taşımadığını yapacağınız küçük bir inceleme ile anlamanız mümkün.Tavşanınızı siz elinize almak yerine sizin ona gelmesini bekleyin.

Kaynak : Uzman Tv

Ay bu benim tafişim Karamel'e benziyoo :D

Angora tavşanı.Hayvanın yüzü gözü kaybolmuş n'olmuş buna lan :D


Değişik bir tür olan angora tavşanı :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder